Rzeczoznawca dmuchańce - telefon +48 502 188 313
Otwórz menu

Dlaczego jest tak ważny regulamin zabawy dmuchańców?

W niniejszym artykule chcieliśmy wskazać, dlaczego jest tak ważne posiadanie przez przedsiębiorców dobrze opracowanego regulaminu zabawy podczas eksploatacji dmuchańców.

Przedsiębiorcy świadczą usługę zabawy, odpłatnie, na podstawie umowy o usługę zabawy z konsumentem. To właśnie regulamin zabawy określa zasady korzystania z dmuchańców. Dodatkowo przedsiębiorcy muszą pamiętać, że polska norma PN-EN 14960-1:2019-07 „Nadmuchiwany sprzęt do zabawy — Część 1: Wymagania bezpieczeństwa i metody badań” wskazuje, że urządzenia nadmuchiwane nie mogą być eksploatowane bez nadzoru. Zatem osoby wyznaczone do nadzoru nad dmuchańcem powinny mieć odpowiednie kwalifikacje, doświadczenie i predyspozycje. Przy tym, to wy decydujecie, czy w ramach usługi przejmujecie całkowitą odpowiedzialność za powierzone wam dzieci, czy dzieci przez cały czas powinny pozostawać pod opieką dorosłych. Odpowiednie zapisy w tym zakresie muszą  znaleźć się w regulaminie. Fakt, że wybierzecie drugą opcję, nie zwalnia was z obowiązku sprawowania nadzoru nad zabawą na urządzeniu.

Określcie zatem, przedział wiekowy, wzrostowy osób korzystających z waszej usługi. Pomocne w tym mogą być uregulowania zawarte w samej normie. Określcie ilość osób korzystających jednocześnie z urządzenia. Kierujcie się wielkością powierzchni zabawy waszego dmuchańca oraz wartościami związanymi z jego maksymalnym obciążeniem. Nie możecie zapomnieć o umieszczeniu w regulaminie informacji na temat cennika świadczonych usług z wyszczególnieniem ceny usługi w określonej jednostce czasu. Szczegółowo musicie określić zakres praw i obowiązków uczestników zabawy w kontekście korzystania z usługi zabawy na dmuchańcu. I na samym końcu, nie zapomnijcie aby regulamin znajdował się w miejscu dobrze widocznym. Powinien być napisany językiem prostym aby był czytelny dla konsumenta, który przed przystąpieniem do zabawy będzie mógł zapoznać się z jego treścią.

Na koniec musicie wypracować procedury w sytuacjach tzw. „nagłych” (ratowanie zdrowia i życia dziecka, samowolne oddalanie się dziecka), umieśćcie je również w swoim regulaminie. Tego rodzaju zapisy bez wątpienia wpłyną na zapewnienie optymalnych warunków bezpieczeństwa i opieki nad dziećmi.

Najnowsze artykuły i filmy

Orzeczenia techniczne dotyczące urządzeń rozrywkowych

W niniejszym artykule pragniemy odpowiedzieć na pytanie, czy w polskim prawie istnieje jakakolwiek podstawa do tego, aby nałożyć na właścicieli, […]

Czytaj więcej
Czy przedsiębiorca oferujący usługi rekreacyjne w postaci parku trampolin odpowie za wypadek na zasadzie ryzyka z art. 435 § 1 k.c.

W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie, czy przedsiębiorca oferujący usługi rekreacyjne w postaci parku trampolin, odpowie za wypadek mający miejsce […]

Czytaj więcej
Działalność w branży rozrywkowej a Standardy Ochrony Małoletnich (tzw. ustawa Kamilka)

Nowe obowiązki pracodawców i organizatorów działaności związanej z szeroko pojętą rozrywką związane z wdrożeniem standardów ochrony dzieci oraz sankcje za […]

Czytaj więcej

Skontaktuj się z nami

Rzeczoznawca urządzeń rozrywkowych - adres
ul. Różana 9, 42-500 Będzin
Wróć do góry
Zamknij menu